GRANĪTA VĀZES UN LODES

Par svarīgu kapu plāksnes noformēšanas elementu var kļūt arī vāzes un lodes. Šie elementi estētiskā veidā papildina granīta kapu plāksnes. Akmens vāzes, neskaitot savu tiešo nozīmi griezto vai mākslīgo ziedu novietošanai, ko atnes cilvēki kā cieņas izpausmi pret aizgājēju, ļoti skaisti izskatās arī pašas par sevi, lieliski pieskaņojoties granīta piemineklim.  Tās tiek novietotas tieši uz kapa plāksnes vai arī blakus uz neliela paliktņa. Lodes tiek novietotas uz apmalēm, lai izrotātu akmens rituālo izstrādājumu ansambli. Tādā gadījumā lodes tiek piestiprinātas apmaļu stabiņiem.

Piemineklis, bruģējums ap to, vāzes un lodes, kas visi ir izstrādāti vienotā stilā, veidos kvalitatīvu rituālo priekšmetu dizaina kompleksu, kas uz ilgiem laikiem iemūžinās aizgājušā cilvēka piemiņu.

Granīta pieminekļi iemūžina tuvinieku un draugu vārdus, atmiņas par tiem. Akmens vāzes un lodes tiek izmantotas kapu plākšņu izrotāšanai. Šie priekšmeti piešķir apbedījuma vietai elegantu un neatkārtojamu izskatu, izceļot pieminekļa dizainu. Vāzes un lodes palīdz izcelt rituālo izstrādājumu ansambli starp citām kapu plāksnēm kapsētā.

GRANĪTA LODES

No granīta veidotas lodes – tas ir iecienīts un mūsdienīgs pieminekļa papildinājums. Savas konstrukcijas dēļ šie izstrādājumi iedalās divās grupās – ar un bez kājiņas. Granīta lodes uz kājiņas tiek novietotas uz apmalēm, nožogojumiem. Kapu plākšņu un pieminekļu dekorēšanai bieži vien tiek izmantotas nelielas granīta lodes. 

Izstrādājumi piemiņas vietas izrotāšanai tiek veidoti no veselas akmens sagataves. Granīta ložu pamatīpašības:

  • Katra elementa virsmas neatkārtojamā faktūra;
  • Estētiskums;
  • Augsta izturības pakāpe;
  • Praktiskums.

Granīta lodes izceļas ar savu ilgmūžību, tām nekaitē temperatūras svārstības un laikapstākļu ietekme.

Pieminekļu greznošanai tiek izmantotas granīta lodes standartizmēros, kuru diametrs ir 9, 11 vai 14 cm. Pēc pasūtītāja pieprasījuma iespējams izgatavot dažādas konfigurācijas, formas un izmēra dekoratīvos elementus.

GRANĪTA VĀZES

Kapu kopiņas skaists noformējums ietver ne tikai efektīva un ar rituālo simboliku dekorēta pieminekļa uzstādīšanu, bet arī griezto ziedu vāzes. Tieši tādēļ granīta vāzes ir gan vienkāršu pieminekļu, gan piemiņas ansambļu svarīga sastāvdaļa.  Šie izstrādājumi pilda divas funkcijas – estētisko un praktisko. Granīta vāzes, kas pagatavotas no akmens un veidotas piemineklim pieskaņotos krāsu toņos, izdaiļo kapu plāksni un kalpo par trauku grieztajiem ziediem.

Vāzēm mēdz būt dažādas formas un izmēri. Vispieprasītākās ir no akmens veidotas vāzes 30-50 cm augstumā. Oriģināls pieminekļa izdaiļošanas veids ir kvadrātveida formas vāze ar gravējumu. Uz tās var tikt attēlotas rozes, neļķes, lilijas, kā arī reliģiska satura atribūti un simboli. Lielus ģimenes kapu kopiņu ansambļus rotā puķu podu paliktņi vai lieli puķu podi, kuros tiek stādītas puķes un nelieli augi. Nestandarta konusa, tulpes vai ģeometrisku figūru formas vāzes parasti tiek izgatavotas pēc individuāla pasūtījuma. 

Granīta vāzes novietošanas iespējas:

  • Blakus kapu plāksnei vai piemineklim;
  • Uz pastatņa, puķu dobes;
  • Uz cokola, kas apšūts ar granīta flīzēm.

Drošības pēc granīta vāze parasti tiek iestiprināta uz izturīga dzelzs stieņa un to nostiprina ar divkomponentu līmi, kas paredzēta akmens apstrādei.

Granīta lodēm un vāzēm ir harmoniski jāpieskaņojas pieminekļa krāsu gammai. Tā kā granīts ir izturīgs un ilgmūžīgs akmens, dekoratīvie izstrādājumi ļoti ilgu laiku saglabā savu estētisko izskatu.